Revize: Yeniden ele alma, gözden geçirme.

Bir Grafik tasarımcı ve yıllarca bu “revize” kelimesiyle haşır neşir olmuş biri olarak; pek de haz etmediğim bu kelimeyi son zamanlarda tekrar gündemime almış gibiyim. Bir bakıma revize’yi revize ediyorum diyebilirim…

Bu güne kadar anlamı; yaptığım iş ile sınırlı olan bu kelimenin hınzır bir biçimde hayatıma sızıyor oluşunu fark ediyorum yeni yeni.

Yaşamımızın bazı dönemlerinde, ilişkilerimiz bir şekilde sıkıntıya girebiliyor. Bu işimizle, eşimizle, arkadaşımızla, anne/baba/kardeşimizle ya da çocuğumuzla ilgili olabilir. Bu gibi durumlarda suçu hep başkasına atmaya meyilliyizdir. İşimizle ilgili bir sıkıntı yaşıyorsak; suçu patronda/müşteride/iş arkadaşımızda görüyor ve onların değiştiğini ya da haksızlığa uğradığımız yanılgısına düşebiliyoruz. Aynı şekilde, diğerleriyle ilgili de aynı sonuca varabiliyoruz. Ve bu durumda suçlunun karşımızdaki olduğu ve onun bir şeyleri düzeltmesi gerektiğini yapabileceğimiz bir şey olmadığını düşünerek sorunu en başta çözümsüzleştirip kendimizi kısır bir döngünün içine sürükleyebiliyoruz.

Peki ne yapmak lazım?

Öncelikle sorunu tüm samimiyetimiz ve cesaretimizle masaya yatırmak gerekiyor. Belki de ortada bir suç/suçlu yoktur. Belki biz değişiyor, gelişiyor ve dolayısıyla, bakış açımız, keyiflerimiz, sevdiklerimiz/sevmediklerimiz, eskiden nefret ettiklerimiz yani hayatı okuma biçimimiz değişiyordur. Bir gün diğer bir güne benzemezken, herşey büyük bir hızla değişirken bizim bu değişimden nasibimizi almamamız mümkün mü? Hal böyleyken biz de aynı kalmıyoruz, farketmeden bu hıza yetişmeye çalışıyor ama kendi değişimimizi gözlemleyemiyoruz.

O zaman şu soruyu soralım kendimize;

Bende değişen şey ne? Ne olsun/ne olmasın istiyorum? Bu soruların cevabı için öncelikle dürüst olmak, biraz içe dönebilmek ve mevcut imkanlarımızla hayatımızı nasıl revize edebileceğimizi biraz düşünmemiz gerekir. Zor değil, biraz cesaret biraz dürüstlük bir miktar da yaratıcılığa ihtiyacımız var.

Kendimize yeniden bakmayı, yeniden gözden geçirmeyi ve değişmesini istediğimiz şeyleri saptayabilir, kaç yaşında olursak olalım hayatımızı revize edebilir yeniden yön verebiliriz.

Bunun için öyle büyük büyük hedeflere ihtiyacımız yok. Mesela sigarayı çok içiyor ve mutsuzluk duyuyor ama bırakmaya da hazır olmadığımızı hissediyor olabiliriz. Tamam paket sigara almayı bırakın tütün sarın(böylelikle hem kendinize daha az zarar verir hem de sarmaya üşeneceğinizden eskisi gibi sürekli içmiyor olursunuz), mesela yani… Vermek istediğiniz kilolarınız var ama diyet yapmak sizi mutsuz yapıyor, okey çok iyi anlarım:) o zaman her gün birer saatlik yürüyüş yapın mesela yanii… demek isteğim küçük revizeler… Hiç bir şey yapmamaktan şikayet edip edip hep aynı yerde durup kalmaktan daha iyidir sanki. Bunu bir düşünün. Hatta sıkıntı yaşadığınız durumun çözümü için atacağınız ilk adım düşünmek olsun. Yeni hayatınıza minik bir revize ile başlayın…

Sevgiler

Mine Arsel

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir