Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim teorik olarak;
Bireyin yaşamı boyunca kendisini geliştirme çabasıdır. Okulda işlenen derslerden, okul dışında okuduğunuz kitaplardan, izlediğiniz televizyondan ve daha birçok alandan yeni bir şeyler öğrenerek sürekli bir kişisel gelişim halindesiniz. Elbette ki bu alanlar arasında size çok daha fayda katanlar olabileceği gibi daha az faydalı olanları da var.

Bireyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlayan kişisel gelişim, uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Çünkü bilginin sonu yoktur. Tabi burada kast edilen; elde edilen bilgiyi, tahtaya sözlüye kalkan öğrenci misali ezbere dile getirmek değildir. Elde edilen faydalı bilgiyi hayatınız içerisinde uygulamaya sokabilecek seviyede olmanız çok önemli. Ancak bu şekilde kendinize ait bir yaşam kültürü oluşturabilirsiniz.

Merak etmeyin ilerleyen satırlarda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Kişisel gelişime neden önem vermeliyiz?

Şöyle ki;
Bilginin sonu yoktur demiştik ve bir insan gerçekten her şeyi bilemez. Ama insanlara ve hayata dair ne kadar çok şey öğrenirseniz ufkunuz da o kadar genişleyecektir. Bu geniş ufuk size herhangi bir konu hakkında farklı perspektiflerden görme, düşünme, olayları farklı birkaç açıdan değerlendirme yeteneğini kazandırır.

Çevrenizdeki sabit fikirli insanları gözünüzün önüne getirin. Aileden ya da çevreden aldıkları kalıplaşmış bilgilerle yaşayan zavallıları..!

Bu insanlar köşeli yaşarlar, çizgileri bir yerde biter, ilgi alanları sınırlıdır, arkadaşlarıyla uzun süreli sağlıklı ilişkiler kuramazlar, yaratıcılıkları yoktur, gerçek anlamla yaşamlarından aldıkları keyif sınırlıdır. Kaba tabiriyle saman gibidirler.

 

supergirl-olmak-lazim-bazen

Oysaki köşeleri olmayan bir daire düşünün. Esnek ve sürekli bir devinim halinde. Çizgilerinin kesiştiği, gidişatına engel olan başka bir köşe yok. Sürekli devam ederek, eski çizgilerinin üzerinden de kolayca geçerek bu çizgiyi kuvvetlendirirler. İşte bu tür insanlar yeni hayatlara, yeni fikirlere açıktırlar hatta bunlarla beslenirler. Yaratıcılıkları son bulmaz, diğerlerinden çok farklıdırlar, özgüvenleri yüksektir, insanlarla ilişkileri iyidir hatta hayranlık uyandırırlar. Yaşamlarındaki incecik ayrıntıları bile görüp, bunlardan büyük haz almasını bilirler… Saymakla bitmez bu insanların güzellikleri.

Kişisel gelişim ne ala bebişim

Kızlar Kulübü üyelerinin asıl ilgi odağı olan ‘Moda’da başarılı olmak bile kişisel gelişimin ilerlemesi sonucudur.

Örneğin; dünyaca ünlü modacı Coco Chanel…

Günümüz modern giyimini başlatan kadın. Kabarık popolu elbiselerin ve yarım metre boyunda kuş tüylü şapkaların kabul gördüğü, aksinin düşünülemeyeceği dönemde son derece radikal bir girişim yaparak modern giyimin temellerini atmıştır. Öz güven, farklılık, yeniliklere açık olmak, yaratıcılık gibi özellikleri coco’nun gelişmemiş olsaydı, büyük ihtimalle poposu kabarık elbise diken bir dikim evi sahibi olabilirdi en fazla. Yaşarken çevresi kadar bilinir, öldükten sonra da adı sanı kalmazdı.

Bir sürü örnek verilebilir.

Ama özetle;
Kişisel gelişimini günbegün yükselten, bu sebeple nitelikleri gelişen kişi, çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde ve de ürettiklerinde daha gelişken hale gelir. Sosyal yaşamda daha etkili, verimli ve mutlu bir birey olur. Bir insanın kendine yapabileceği en güzel yatırım kişisel gelişim yönünde yaptığı çabalarıdır.

Şimdilik kişisel gelişimin ne olduğunu ve faydalarını anlatmak istedik. Sonraki yazılarda bu gelişimle ilgili faydalanabileceğiniz en doğru kaynakları sunacağız.

Sevgiyle,

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir