Renkler üzerine genellikle, kıyafet seçerken, araba alırken ya da evimize bir obje alırken düşünürüz sadece . Hal bu ki renkler büyük enerji kaynağı ve duygu durumu destekleyicisidir ve bu yüzden haklarında çok daha fazla şey bilmek gerekir.

Renklerin şifalarını okurken aralarda Hindistan’ın Holi Festivali olarak adlandırdığı renk festivalinden alınmış kareleri göreceksiniz. Bizim içimiz açıldı vallahi. Harika görüntüler.

Bakalım ne mucizeleri varmış renklerin

Beyaz

Bu renk sayesinde kişinin enerji sisteminin temizlendiğine ve olumsuzluklardan arındırıldığına inanır işin uzmanları. Beyaz, bireyin yaratıcılık duygularını açığa çıkaran, geliştiren ve her bünyeye uygun olan bir renktir. Birlikte kullanıldığı diğer renklerin güçlerini ve etkilerini arttırabilir. Özellikle; depresyona ve duygu karmaşasına sebep olabilecek siyahtan en verimli şekilde faydalanmanın tek yolu, onu beyazla bir arada kullanmaktır.

Siyah

Birçok uzman bu rengi tedavi amaçlı olarak kullanmaktan çekinir. Fakat bazı uygulamalar sırasında siyahın zaman zaman yararlı olabileceği görülmüştür. Olaylar karşısında çok duygusal tepkiler gösteren kişilerin sakinleştirilmesinde siyah renk önemli bir rol oynar. Bu renk ayrıca, kadınlardaki dişilik duygularını harekete geçirerek, bedenlerinde güçlü bir manyetik enerji yayılımını sağlar. Gece elbiselerinde kilolu hanımlar dışında zayıf hanımların da neden ilk olarak siyahı tercih ettiğini anlamış olduk şimdi : )

Kırmızı

Kırmızı, oldukça canlandırıcı bir renktir. Taşıdığı özelliklerle vücut alt bölümlerdeki cakraları harekete geçirir. Kırmızı, sahip olduğu yoğun enerji sebebiyle, insanların fiziksel ögelerini uyandırır ve daha etkin bir biçimde faaliyete sokar. Bu renk üşütme, dolaşım bozuklukları ve tükürük bezi rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılabilir. Yalnız intikam, kin, mantıksız bir cesaret, aşk ve seks duygularını da harekete geçirebileceği için, çok dikkatli kullanılmalıdır. Aşırı bir dozda uygulandığı takdirde, duygusal düzensizliklere ve depresyonlara yol açabilir. Ayrıca; vücut sıcaklığını arttırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için de çok uygun  bir renktir.

Turuncu

Bu renk en basit tanımıyla, neşenin ve bilgeliğin rengidir. İnsanlardaki sosyalleşme duyguları, turuncu yardımıyla faaliyete geçer. Bu rengin vücut içinde en etkin olduğu yer, adale sistemimizdir. Turuncunun aşırı kullanımı, sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle onu, yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmak gerekir. (Pek de yakışırlar zaten) Dalak, pankreas, mide, bağırsak ve böbrek rahatsızlıkları, turuncu renk enerjisinin tedavi amacıyla kullanılabileceği durumlardır. Kişinin içinde bulunduğu depresyon ve duygusal dengesizlik hallerinde de, turuncuya başvurulabilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde, yine turuncunun sağlık dolu enerjisinden faydalanmanız mümkündür.

Sarı

Bu rengin enerjisi, kişinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle harekete geçirir. (Boşuna deli ve dahi rengi dememişler sarıya) Ayrıca, moral çöküntüsünü ortadan kaldırabileceği gibi, kişiye yeni bir yaşama sevinci ve gücü aşılayabilir. Sarının yardımıyla insandaki iyimserlik ve kendine güven duyguları artar. Sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarıyla sarı renk enerjisi sayesinde etkin bir biçimde mücadele etmek mümkündür. Kısacası sarı renk ve altın sarısı tonları, hem hayati vücut fonksiyonları hem de zihin üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Yeşil

Dünya üzerinde en çok bulunan renklerden biridir. Yeşil renk sakinleştirici bir özellik taşıdığı için, enerjimizi dengeler ve şefkat duygularımızı arttırır. Sahip olduğu özelliklerden dolayı, sinir sistemini dengeleyici ve ateş düşürücü etkiler gösterir. Maviye yakın olan açık yeşil (camgöbeği tonları) bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dostluk, ümit, inanç ve barış duygularının geliştirilmesinde yeşil rengin enerjisinden faydalanılır. Yeşilin en etkili olduğu bölge, kalp chakrasıdır. Bu özelliği ile kalp rahatsızlıklarında, yüksek tansiyonda, baş ağrısı ve bitkinlik hallerinde tedavi amaçlı olarak kullanılır. Unutulmaması gereken bir nokta ise, yeşilin kanser ve tümör gibi hastalıkları iyileştirmek amacıyla asla kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü yeşil renk her türlü büyümeyi ve ilerlemeyi hızlandırdığı için, bu tür hastalıkları daha da tehlikeli bir hale getirebilir.

Mavi

Mavi, enerji sistemimizi serinletici ve dinlendirici bir özellik taşır. (Su gibi..) Vücut enerjilerini dengeleyerek, etkin bir antiseptik görevi yapar. Ayrıca solunum sisteminin güçlendirilip düzene sokulması için, mavinin enerjisinden faydalanmak mümkündür. Bunlardan başka, yüksek tansiyonun düşürülmesi ve çeşitli boğaz sorunlarının giderilmesi için de mavi renk kullanılır. Astım, suçiçeği, sarılık, romatizma ve çeşitli çocuk hastalıkları, bu rengin enerjisi yardımıyla engellenebilir. Ayrıca sezgilerin güçlendirilmesi ve üzüntü duygusunun giderilmesi için, mavi çok uygun bir renktir. Maviden mümkün olduğunca fazla faydalanmak istiyorsanız, onu sıcak renklerle (özellikle de kırmızı, turuncu tonlarıyla) birlikte kullanmalısınız. Sanatsal duyguların ve ilham kaynaklarının geliştirilmesi geniş ölçüde mavinin enerjisine bağlıdır.

Mor

Vücudun iskelet yapısını etkiler. Ayrıca ruhsal ve fiziksel açıdan, vücudu toksinlerden arındırıcı, antiseptik (mikrop kırıcı) bir özellik taşır. Bu yönüyle, fiziksel ve ruhsal dünyamızın enerjileri arasında sağlıklı bir denge kurulmasını kolaylaştırır. Mor renk enerjisi çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Özellikle eklem iltihabı hastalıkları, maviye yakın mor renkli bir ışığa maruz kalınarak iyileştirilebilir. Ayrıca, bazı sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi ve çeşitli minerallerin vücut tarafından kullanımı, bu renk ile ayarlanabilir. Bunlardan ayrı olarak mor, insanlardaki rüya aktivitelerini de geliştirir. Bir de meditasyonla ilgilenenler için, belirtelim ki, mor renk transa geçme anında çok yardımcıdır.

Pembe

Şefkat, saflık ve aşk duygularının uyandırılması için en güvenli ve en kesin yol, pembe rengi kullanmaktır. Pembe, sahip olduğu enerji ile timüs bezi ve vücudun bağışıklık sistemini etkiler. Bilinç dışında kalmış gerçeklerin ortaya çıkarılması da, pembe rengin enerjisi ile kolaylaşır. Kısaca pembe, kişinin sinirlerinin yatışmasında ve duygusal enerjilerinin dengelenmesinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Kahverengi

Kahverengi de tedavilerde kullanımı mümkün olan etkili bir renktir. Bu renk, kişiyi özellikle zihinsel ve duygusal açılardan etkiler. Taşıdığı enerjinin özelliklerine bağlı olarak, genelde insanların sosyal yönüne bir denge getirir. Başka bir deyişle, kişinin ayaklarının yere basmasını sağlar.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir