Kışlık elbise modelleri birçokları için hakikaten alışverişin sıkıcı kısmıdır. Çünkü kışlık elbise olarak sunulan ürünlerin çoğunda uygun kumaş kullanılmadığı gerçeği acı bir gerçektir.

Kışlık elbisenin öncelikli vazifesi kişiyi ısıtmasıdır. Vücudumuzu ısıtma kabiliyeti olmayan kumaştan üretilmiş bir elbise, kimse kusura bakmasın ama kışlık elbise falan değildir. Tekstil dünyasında bu konuda nedense büyük bir eksiklik bulunuyor ve kumaş çeşitleri hakkında neredeyse hiç denecek kadar az bilgisi olan müşteriler bu yanlışı farkında olmadan besliyor.

Kaşe, Velveton, Tweet, Velur, Şanel, Flanel, Çift yüzlü, Buklet… gibi güzelim kumaşlar dururken alakasız kumaşlardan yapılmış elbiselere para harcıyorlar.

Kışlık Elbise Seçimi

Kumaş çeşitlerini elbette ki herkes bilmelidir diye bir kural yok ama bu aşamadan sonra ‘iyi de, kışlık elbise kumaşlarını nasıl ayırt edeceğiz?’ diye içinden geçirdiğinizi duyar gibiyiz.

Alın bizden size bir tüyo;
İsmini, cismini, özelliklerini bilmeseniz bile foto belleğinizi ve iç sesinizi dinleyerek doğru kumaşı tanıyabilirsiniz.

Şöyle ki; bir kumaşa baktığınızda duygularınızda, içinizde size bir sıcaklık hissi yaşatıyorsa o kumaş kışlık kumaş sınıfına giriyor demektir. Bunu dokunduğunuzda da hissedebilirsiniz ancak dokunma biraz yanıltıcı olabilir. İşin içine sentetik olarak oluşturulan kumaş katkıları sebebiyle yumuşaklık hissi girer ve bu yumuşaklık hissi ile sıcaklık hissi karıştırılabilir. Büyük ihtimalle ‘nasıl olur sıcaklığı tenimiz ölçer’ diyenleri de duyar gibiyiz lakin bu konuda ten hafızasından ziyade göz hafızanıza güvenmenizi tavsiye ederiz.

Diğer önerimiz şu;
Bir kumaşçıya gidip yukarıda yazdığımız kumaş türlerini görmek istediğinizi, hatta mümkünse hepsinden ufak birer parça istediğinizi söyleyin (numune olması maksadıyla birçok kumaşçı dükkanına gelen müşterilere parça verir)

Eve geldiğinizde sık sık bu kumaşları elinize alıp, göz gezdirerek incelemeye çalışın. İnanın üç gün sürmeyecektir kışlık kumaş konusunda uzman oluvereceksiniz 🙂

Kumaşlarla ilgili bilgi dağarcığınız artacağı gibi bu yöntemle inanın alışveriş yapma kaliteniz de artacak. Gardırobunuzu daha doğru seçimlerle dolduracaksınız.

Sevgiyle,
Ayşegül D.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir