Kombin yapabilmenin öncelikli şartı

Gardırobunuzu iyi tanımak ve onu iyi düzenlemektir. Dolabınızı her açtığınızda uzun uzun bakıştığınız, uzaktan uzağa aşk yaşadığınız ama bir türlü kavuşamadığınız giysilerinizle aranızı düzeltmeyle başlamalısınız.

Bir kombin içerisinde kullanıp, voltranı oluşturmasına müsaade etmediğiniz, bir kenarda bekleyen, toplasan iki kere giyilmemiş o şahane bluzlar, kazaklar, şallar, pantolonlar… Hepsi size küskün, haberiniz ola!

İşin bahtsız tarafı şu ki; bu sene öyle geçmiş senelerdeki gibi ‘zıtların kardeşliği modası’ falan kalmadı. Uyumlu olunacak artık, yoksa yanarız 🙂

Gerçi zıtların kardeşliği modası sayesinde gözümüzün nelere alıştığını düşünecek olursak, uyumlu renkler kullanılarak yapılmış kombin fikirlerine balıklama dalamayız değil mi? Kimse bizden gereksiz şeyler beklemesin. Bizler öyle düğmesine bas otursun, düğmesine bas kalksın tipler miyiz…? Yavaş yavaş geliniz lütfen…

 

Kombin yapmak için dolabınızda renkleri düzenleyin

Gardırobunuzu renklerine göre sınıflandırmamız gerekecek. Dökün dolapta ne varsa bir pazar günü, hooop yeşiller şuraya, pembeler buraya… Renk renk ayırın hepsini. Sonrasında da aynı renkteki kazak, pantolon, etek ve ne varsa onları da ayırın. Aynı renkleri birbirine olabildiğince yakın koyun. Yani; yeşil kazaklarla yeşil pantolonları dolabın en uç iki köşesine koymayın. Bu aşamadan sonra renk skalasında birbirine yakın renkleri mesela turuncu ile sarı ya da pembe ile mor gibi renkleri yine birbirine yakın koyun. Yani sarı ana rengini kırmızı ana rengiyle karıştırdığımızda oluşan turuncu ara rengini birbirine yakın tutmalısınız. Ana ve ara renklere aşağıdaki tablodan göz gezdirebilirsiniz.

Bu sınıflandırmayı yaptıktan sonra, fazla ve eksiklerinizi de tespit edebilme şansınız olacak. Gardırobunuzda hangi renkleri daha fazla bulundurduğunuzu ya da hangi renklerinizin eksik olduğunu bu şekilde kolaylıkla görebileceksiniz.

Düzenlemiş olduğunuz dolabınıza baktıkça artık daha kolay kombin yapabileceğinizi fark etmişsinizdir. Hatta şimdiden bazı fikirler yeşermeye başlamış olması gerekir, Nasıl gidiyor?

Kombin yapımında ara ve ana renkler

Kombin yaparken renklerden ne şekilde faydalanmanız gerektiğinin diğer püf noktası şudur;

Ara renk ağırlıklı giyinecek olursanız bu ara rengin karışımı olan ana rengin başka hangi ara renk karışımına el attığına dikkat etmelisiniz. Aklınız karıştı, farkındayız ama en doğru cümle buydu 🙂

renkler

Şöyle örnekleyelim; renk skalasına dikkat edecek olursanız ara renklerde örneğin yeşilde (sarı+mavi) karışımı olduğunu görürsünüz. Peki, sarı başka hangi renkte var? Evet, turuncu. Bu demek oluyor ki yeşil yanına turuncuyu çok rahatlıkla kullanabiliriz.

Renklerin kardeşliğinden faydalanmak budur. DNA yapıları benzer olan renklerden oluşmuş kombinler her zaman daha alıcı olurlar.

Eğer renkler konusunda sıkıntı yaşıyorsanız (ki bazılarımız gerçekten bu dertten muzdaripler) fırsat buldukça skalaya göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Bu, renklerin mantığını çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yaptığın kombini nasıl kontrol edersin?

Kombini tamamlanıp, aynaya baktığınızda detaya değil, bütüne bakmalısınız. Hani bazen gözümüz dalar gibi olur. Hepimizin yaşadığı bir durumdur bu. Dikkat ettiyseniz o vakit çevredeki birçok harekete, bize seslenenlere vs tepki göstermeyiz ama etrafımızı çok iyi görürüz. Dalma anında göz algımız daha geniştir. İşte aynada kendimize bakarken aynen bu şekilde bakmaya çalışacağız ve gözümüze fazla ya da eksik görünen noktalar varsa o kısımları düzeltmeye çalışacağız.

Sevgiyle,
Ayşegül D.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir