Ücretsiz yurtdışı eğitim hayal değil. Gençlik Değişimi türü organizasyonlarla Avrupa’ya ücretsiz gidebilir; yol, yemek, konaklama, vize ve bunun gibi masrafları bedavaya getirebilirsiniz. Bu masrafları belli organizasyonların ayırdığı bütçelerden karşılayabilirsiniz. Çoğu programda yabancı dil bilmeniz de gerekmiyor. Eğer, ‘Buralardan bunaldım, biraz da dünyanın başka yerlerini göreyim’ derseniz, neyi nasıl yapacağınızın bilgilerini kısaca bu yazıda anlatıyoruz.

Ücretsiz Yurtdışı Eğitimi Programları

Dernek ve vakıflar, AB ofisleri, üniversiteler gibi kuruluşlar, yani kar amacı gütmeyen kuruluşlar bu konuda büyük rahatlıklar sağlıyorlar. Olay sadece teorik bilgi eğitimiyle de sınırlı değil. Vizyonunuzu genişletecek, dünya insanını tanımanıza yardımcı olacak, ufkunuzu açacak pek çok gelişim sizi bu programlarda bekliyor. Örneğin;

Gençlik Değişim Programları

 5 ila 25 gün arasında gerçekleşen gençlik değişim programlarında katılımcının yol, yemek, konaklama, vize gibi her ihtiyacı karşılanıyor. 

Eğitim Kursu Programları

18 yaş üzeri kişiler katılabiliyor. Maksimum 60 gün, bir Avrupa ülkesinde gerçekleştiriliyor. Katılımcının yol, yemek, konaklama, vize gibi her ihtiyacı karşılanıyor. 

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Daha uzun süreli ve manevi çığır aşan birşeyler arıyorsanız Avrupa Gönüllülük Hizmeti’nden faydalanabilirsiniz. İki ila 12 ay boyunca, 17 ila 30 yaş arasındaki herkesin katılabileceği bir gönüllülük programı bu. Dil bilme şartı yok. Katılımcının yol, yemek, konaklama, vize gibi her ihtiyacı karşılanıyor. Yapmanız gereken tek şey; sizi finanse eden kar amacı gütmeyen bu kuruluşların yaptığı hayır işlerinde gönüllü olarak çalışmak. amaçları; Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemek. Bu programda her şeyi karşılayan bir sigortanız da yapılıyor.

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Programına Nasıl Katılabilirim?

Öncelikle; gönderen kuruluş bulmalısınız. Şu adrese http://europa.eu/youth/evs_database girerek arama menüsünde Organisation Country bölümüne Turkey yazın, Organisation Topics kısmına Any, ve EVS Accreditation Type kısmına da Sending Organisation yazın. Bakınız aşağıdaki resim.

ücretsiz yurtdışı eğitimi gönderen kuruluş seçim

Bu seçimleri yaptıktan sonra sayfanın altında gönderen kurumların isimleri görünecek. Üniversiteler ve vakıflar. Tercih ettiğiniz kuruluşa e-posta atarak, telefonla arayarak ya da isterseniz yüz yüze görüşmeye giderek işi resmiyete dökebilirsiniz. Gerekli tüm bilgileri verecek ve tüm yönlendirmeleri yapacaklardır. Ne tür bir faaliyete katılmak istiyorsanız, hangi ülkeyi istiyorsanız her detayı yetkili kişiyle masaya yatırabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir