Bitmeyen Oxford Modası

Erkek ayakkabısı denince hepimizin aklına gelen ilk model kuvvetle muhtemel Oxford ayakkabıdır. Genellikle düz, yıkama, rugan deri ile yapılır. Yuvarlak burunludur ve üst bölümünde Hint kınası motiflerine benzer bir desen bulunur. Sonuç; can alıcı bir erkek ayakkabısı. Oxford ayakkabı, uzun yıllardır beyler tarafından en çok rağbet gören ayakkabı modeli olduğu gibi bayanların da gözlerini alamadıkları dahiyane bir modeldir.

İngiltere Oxford’da ortaya çıkan ve üniversite mensuplarının ikonu haline gelen bu ayakkabı modeli, kadın ayakkabı dünyasında stiletto ne ifade ediyorsa, erkeklerin ayakkabı dünyasında aynı şeyi ifade eder.

Pek çok farklı renk, deri ve modelde üretilen ve en erkeksi model olma özelliğiyle, her sene moda dünyasına katılan koleksiyonların değişmez bir parçasıdır.

Oxford Kadın Ayakkabı

Bayanlara nazaran ayakkabı seçenekleri hayli sınırlı olan garibim erkeklerin baş tacı bu ikonu alıp, taş fırın erkeği havasıyla oynayıp hanımların gardırobuna sokan moda dünyasına bravo!

Anlıyoruz, bu da bir çeşit oldu, dolabımıza renk geldi, e güzel de oldu. Soldaki modellere bakınca keyfim kaçmıyor şahsen. Belki bağcık renkleri ya da genel kombin daha şık hale getirilse daha bir içimize sinecek.

Örneğin ortada duran dore ayakkabının bağcık ve bağcık kanatlarıyla burun arasında olan düz kısım siyah uygulanmış olsaydı en kısa sürede düz siyah diz üstü bir elbise ile kombinlemeyi eksik etmez, seve seve giyerdim.

Buyursunlar! Burada kötü bir örneğimiz bulunmakta. Biraz abartmadınız mı sizce de?

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, stiletto ile Oxford birbirlerine aşık olmuş, evlenmiş ve dünyaya nur topu gibi çirkin bir ördek yavrusu getirmişler. Vesikalık resmi sağ taraftadır. Şahsen tebrik edemeyeceğim.

Aşağıdaki, nazarımda başarılı bir örnektir. Oxford’un sahip olduğu kimliği bozmadan ama bir kadın ayağına da yakışacak zarafette bir model olmuştur.

Tek ayakkabıda çoklu renk avantajı ile kurtarıcı ayakkabı sıfatını yakalamıştır kanımca. Gardırobunuzdaki birçok kıyafet, çanta ve aksesuarla gönül rahatlığıyla kombinleyebilirsiniz.

Oxford Bayan Ayakkabı Dedikoduları

Bakın bazı sözlüklerde Oxford ayakkabı için neler söylemişler

Biz çok eğlenceli bulduk. Marka ismi barındıran yerleri …… olarak gösterdik. Takılmayın.

1. Almak için delirdiğim, çıldırdığım ama doğru dürüst bir modelini hiçbir yerde bulamadığım ve bulduğum yerdekinin de satıldığını öğrendiğim klasik ve şık erkek ayakkabısı.

2. Dikişleri ve küçük işlemeleri ayakkabının ruhu resmen. İki renkli olabiliyor, olması da ayrı güzel bir bonus. Unutmadan değinmek gerekir ki modele ve rengine göre hatun kişilere de oldukça yakışabilen bir ayakkabı.

3. Kumarhanede giymek için tasarlanmış ayakkabıdır (Buna çok güldük.. : ))

4. Bu aralar kadınlar için fazlaca ortalıklarda görünmeye başladı bu Oxford ayakkabı. Şahsen babetten bin kat daha güzel buluyorum. Şuan için herkesin ayağında da değil. Annemin fikrini almak için sorduğumda her ne kadar iğrenç demiş olsa da ben gidip hemen bir çift edinme derdindeyim ve her yerde modellere bakıyorum.

5. Topuklusu çok güzel olan erkek ayakkabı modeli, aynı zamanda kullanışlı da. Kotun altında bile çok şık duruyor.

En tarz ayakkabılardan biri olma unvanı hala Oxford kadın ayakkabıya ait.

Özellikle bol gömlekler ya da kazaklar ve boyfriend jeanle erkeksi çizgiye sahip, yakıştırmasını bilen hanımlar Oxford kadın ayakkabı modelleriyle hoş bir tarz yakalıyorlar.

Kimileri de, zaten kendi başına tarz olan Oxford ayakkabı üzerine öyle denemeler yapıyor ki ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?’ lafı geliyor aklımıza, Kızamıyoruz…

Sevgiyle,
Ayşegül D.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir