Başarılı olmakla ilgili sıkıntılarınız varsa bunun sebebi siz olmayabilirsiniz..!

Nasıl mı?

Anlatalım…

Başarı Etkileşim Deneyi

Araştırmacılar bir deney yapıyorlar. Deneye katılanların birbirlerini görebilecekleri bir ortamda deney başlatılıyor. Deneyin ne olduğunu şimdi boş verelim çünkü burada önemli olan deneklerin birbirlerinden nasıl etkilendikleri olacak.

Odada yalnızken, oldukça başarılı sonuçlar veren denekler, başarısız deneklerle bir arada ve birbirlerini görebildikleri bir ortama alındıklarında başarsız sonuçlar verebiliyorlar. Gözetmenler, bazı deneklerin yüzlerindeki olumsuz ifadelerin, normalde başarılı olan deneklerin başarısını olumsuz etkilediğini tespit etmişler. Salona yayılmış olan başarısızlık havası normalde başarılı olan deneklerin %90’ının başarısız sonuç vermesine sebep olmuş.

İkinci deney ise tam tersi ilerlemiş. Bu sefer, odada kendi başınayken başarısız sonuç alanları başarılı sonuç alan kalabalığın içerisine dahil etmişler ve harika sonuçlar elde edilmiş. Kendi başlarınayken zorlandıkları görevleri, başarmaya başlayan deneklerin yarattığı etki salona yayılmış ve katılımda %100’e yakın başarı sağlandığı görülmüş.

 

Bu deneyden ortaya çıkan sonuç;

Etkileşimde olduğumuz insanlar,

herhangi bir konudaki performansımızı

büyük oranda etkiliyor.

Bu Bilgiyi Kullanın ve Şartları Lehinize Çevirin

Olumsuz düşüncelere sahip insanlardan uzak durun

Olumsuz düşüncelerinin sadece sizle ilgili olması ya da kendisine yönelik olması fark etmiyor. Hangisi olursa olsun sürekli olarak olumsuz düşüncelere sahip insanları hayatınızdan uzaklaştırın. Bu düşünceler bulaşıcıdır ve zamanla sizin de kendinize küsmenize sebep olurlar.

Suçu sadece kendinizde aramayın

Bir konuda başarısız olduğunuza inanıyorsanız kendinizi suçlayarak acınızı büyütmeyin. Unutmayın ki; buna sebep olan anneniz, babanız, sevgiliniz, arkadaşlarınız yani özetle çevrenizdeki birçok kişi olabilir.

Üreten insanlarla zaman geçirin

Başta sanatçılar olmak üzere, hobileri olan, üreten, tasarlayan insanlar çevrelerini boş vererek kendi içsel güçlerine odaklanan karakterlerdir. Onlar önlerine düşünsel engeller konulmasına izin vermez ve çevrelerine de bu yönde ilham verirler. Hayatınızda bu gibi insanlara yer açarsanız onların naif dünyası ve etraftan, eleştiriden korkusuzca üretme arzuları size de bulaşır. Böylece çevrenizden gelen olumsuz etkileşimin, psikolojiniz üzerinizdeki gücünü hafifletmiş olursunuz.

Mutlaka birşeyler üretin

Belki bir resim, belki bir fikir, belki bir öykü, belki bir örgü… Küçük ya da büyük, önemli ya da önemsiz fark etmez. Sadece üretin..! Bu size, çevrenizden bağımsız bir iç dünya yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Ve asla unutmayın..!

Bireysel performansınızı olumsuz etkileyen kişiler aslında çoğu zaman düşmanınız değiller. Onlar öncelikli olarak kendilerine inanmamaktalar. Haliyle de etrafa bu havayı yaymaktalar.

Herkes, insan psikolojisinden anlamayabilir. Yani; bir anne, çocuğunu motive edemediğinde aslında amacı onu başarısız kılmak değildir. Anne kişi, o an sadece yanlış yaptığının farkında olmayabilir.

Bu yüzden, bizi aşağı çeken insanlara düşmanca hisler beslememize gerek yok. Herkes sahip olduğu vizyona ve potansiyele göre yaşıyor ve bizler bu potansiyeli görüp, kişileri buna göre değerlendirdiğimiz sürece kendimizi nefret hissinden koruyabiliriz.

 

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir